Blog o niepłodności
Dlaczego kobieta, która planuje ciążę powinna pomyśleć o szczepieniach? Dlaczego warto zaszczepić się przed ciążą? Jakie szczepionki przyjąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w wywiadzie z dr. n. med. Małgorzatą Jarosz – immunologiem z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni.
10 najważniejszych pytań dotyczących cyklu płciowego, a wśród nich: co to jest owulacja, jakie hormony wpływają na cykl płciowy i co się dzieje, gdy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej? Na wszystkie odpowiada ekspert – dr n. med. Mariusz Piątkowski, ginekolog-położnik i lekarz prowadzący pary starające się o dziecko w klinice InviMed w Gdyni.
Chłodniejsze dni skutkują wyższym zapotrzebowaniem na energię. Jednak niższe temperatury nie są żadnym usprawiedliwieniem dla fast foodów, chyba że mówiąc "fast food", myślimy o szybkim posmarowaniu pełnoziarnistego pieczywa hummusem własnej roboty. Adrianna Barczyńska, dietetyczka z kliniki InviMed w Katowicach proponuje przepis na sycący, odżywczy i propłodnościowy hummus.
Jestem wdzięczny za to, że moje wyniki badań dają nadzieję. Jestem wdzięczna, że trafiłam na specjalistę, który przedstawił mi konkretny plan leczenia. Jestem wdzięczny za pomoc ekspedientki w sklepie. Jestem wdzięczna za to, że kwiaty na balkonie pięknie zakwitły… Jest wiele rzeczy, za które możemy być wdzięczni. Dlaczego wdzięczność warto ćwiczyć? Przeczytajcie wpis przygotowany przez psycholog Sylwię Błach z InviMed Katowice.
Kliniki leczenia niepłodności InviMed umożliwiają parom starającym się o dziecko nie tylko konsultacje psychologiczne, ale też organizują grupy wsparcia. Udział w spotkaniach grupy wsparcia jest całkowicie bezpłatny. O tym, dlaczego warto zgłosić swój udział w spotkaniach grupy rozmawiamy z Dorotą Gawlikowską, psycholog z kliniki InviMed Warszawa.
Diagnoza wskazuje na chorobę nowotworową? Bez względu na to, czy diagnoza dotyczy kobiety w wieku rozrodczym nastolatki czy dziecka, warto skonsultować się z ginekologiem – specjalistą z zakresu oncofertility. Takim ekspertem w klinice InviMed w Warszawie jest doktor Jarosław Kaczyński, który odpowiedział nam na kilka pytań dotyczących płodności kobiet po leczeniu onkologicznym.
Negatywny wpływ zbyt wysokiego BMI na płodność kobiet i mężczyzn to sprawa niepodważalna. Otyłe kobiety mają dwukrotnie wyższe ryzyko zaburzeń owulacji, a otyłość u mężczyzn ma wpływ na pogorszenie parametrów nasienia. Prawidłowe BMI wynosi według WHO 18,5-24,9 i jest najlepsze dla płodności. Zbyt wysoka masa ciała ma wpływ przede wszystkim na zaburzenia hormonalne oraz na powstawanie stanu zapalnego w organizmie, które mogą być przyczyną niepłodności.
Fizjoterapia mięśni dna miednicy potrafi pomóc w wielu dolegliwościach. W leczeniu niepłodności odgrywa kluczową rolę. Na pytania o to, za co odpowiadają mięśnie dna miednicy i jakie objawy należy uznać za alarmujące, odpowiada Karolina Kryczka – fizjoterapeutka z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni.
Dieta zawsze jest kwestią indywidualną, zwłaszcza gdy chodzi o leczenie, także to związane ze staraniami o dziecko. Odpowiednie odżywianie się i dostarczanie organizmowi właściwych składników, potrafi wiele zdziałać w kwestii poprawy płodności. Przedstawiamy najważniejsze zasady diety propłodnościowej dla mężczyzny.
Każda para decydująca się na leczenie niepłodności metodą in vitro styka się z dokumentacją embriologiczną. Jedną z zawartych w niej informacji jest klasa zarodka otrzymanego w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego. Robert Szachoń, embriolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach, pomógł nam zgłębić ten trudny, choć bez wątpienia, życiowy temat.