Ciekawostki o in vitro
Prawidłowo zbilansowana dieta jest niezwykle ważna podczas starań. Wpływa korzystnie na stan zdrowia, a co za tym idzie wpływa na płodność. Jednak są w niej takie produkty, z którymi można „przedobrzyć”. O tym, z czym nie można przesadzać i dlaczego, pisze dietetyczka mgr Adrianna Barczyńska z kliniki InviMed w Katowicach.
Awokado to owoc, który należy do grupy tzw. super foods, czyli produktów o wyjątkowo korzystnych właściwościach dla całego organizmu. Korzyści te dotyczą również układu rozrodczego, zarówno kobiet jak i mężczyzn. O pozytywnym wpływie awokado na płodność opowiada mgr Adrianna Barczyńska, dietetyczka z kliniki InviMed w Katowicach.
W klinikach InviMed nie wykonujemy USG piersi, ale wynik tego badania uznajemy za konieczny do zakwalifikowania pacjentki do leczenia niepłodności metodą in vitro. Dlaczego bez wcześniejszego USG piersi nie powinno się rozpoczynać stymulacji hormonalnej? Na pytanie odpowiada doktor Robert Gizler, ginekolog-położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu.
Szanse na własne biologiczne dziecko maleją z każdym rokiem. Właśnie dlatego, postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie, kiedy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności? Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z dr n. med. Arturem Kobielskim, ginekologiem-położnikiem i lekarzem prowadzącym leczenie par w klinice InviMed w Katowicach.
Pary, których zarodki zostały zdeponowane w bankach materiału biologicznego, swoje zamrożone zarodki nazywają w bardzo uroczy sposób. To „śnieżynki”, „mrozaczki”, „sopelki”, „pingwinki”. Po ogrzaniu każdy z nich ma szansę kontynuować prawidłowy rozwój. Wiemy, jak bardzo są ważne i ile nadziei ze sobą niosą. Dlatego w InviMed dbamy o nie z najwyższą starannością.
Wiele kobiet odczuwa strach przed porodem, szczególnie przy pierwszej ciąży i przed pierwszym rozwiązaniem. Jeśli lęk jest po prostu związany z nową sytuacją i czymś, czego jeszcze nie doświadczyliśmy, to jest on w pełni naturalny i zrozumiały. Natomiast w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zjawiskiem tokofobii, jest on tak silny, że najczęściej ciąża jest rozwiązana za pomocą cięcia cesarskiego, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do rezygnacji z podejmowania prób zachodzenia w ciążę.
Specjaliści InviMed na bieżąco monitorują sytuację, komunikaty towarzystw naukowych oraz ekspertów z dziedziny medycyny rozrodu. Jednym z nich jest profesor Carlos Simon, ginekolog-położnik, światowej sławy ekspert z zakresu medycyny rozrodu. Poniżej przedstawiamy jego stanowisko w sprawie COVID-19 w kontekście starań o dziecko i ciąży, zaprezentowane podczas webinaru zorganizowanego przez Fundację Igenomix.
Wytyczne przedstawione przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zapewnienie bezpieczeństwa ciężarnym, jak i noworodkom. Właśnie o bezpieczeństwie rozmawiamy z doktorem Marcinem Trzeciakiem, ginekologiem-położnikiem z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu.
Planujesz ciążę, starasz się o nią, a może już masz potwierdzoną ciążę i spodziewasz się dziecka? W każdej z tych sytuacji warto zabezpieczyć się przed grypą. Dla zarodka, a później płodu – grypa matki może być tragiczna w skutkach. Przeczytaj o zagrożeniach, objawach, leczeniu i profilaktyce grypy. Artykuł przygotował dr n. med. Artur Kobielski, ginekolog-położnik i lekarz prowadzący pary w klinice InviMed w Katowicach.
Dlaczego kobieta, która planuje ciążę powinna pomyśleć o szczepieniach? Dlaczego warto zaszczepić się przed ciążą? Jakie szczepionki przyjąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w wywiadzie z dr. n. med. Małgorzatą Jarosz – immunologiem z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni.