Zamknij Używamy plików cookies!

Tak, zgadzam się

Jak powiedzieć dziecku, że jest z in vitro?

Jak powiedzieć dziecku, że jest z in vitro?

Pytanie czy powiedzieć dziecku, że zostało poczęte metodą in vitro również budzi wiele obaw i wątpliwości. Przyszli rodzice powinni zacząć się z tym mierzyć i oswajać już na etapie podjęcia decyzji o leczeniu. Do rozmowy z dzieckiem trzeba się odpowiednio przygotować – wybrać czas i przedyskutować z partnerem argumenty za i przeciw.


Jeśli zdecydujemy się powiedzieć dziecku, to dobrą okazją do nawiązania takiej rozmowy może być moment, kiedy dzieci zaczynają się interesować skąd się wzięły. Słownictwo i sposób wyjaśniania należy dostosować do wieku i etapu rozwoju dziecka. Maluchowi wystarczy krótka informacja, że rodzice nie mogli mieć dziecka w prosty sposób, bo mieli kłopoty ze zdrowiem. Starszemu można starać się wyjaśniać, co to jest in vitro i na czym polega, oczywiście wciąż dostosowując język i terminologię medyczną do jego możliwości poznawczych. Wyjaśniając dziecku metodę jego poczęcia trzeba zadbać o to, aby czuło i wiedziało, że było oczekiwane i upragnione, że jesteśmy szczęśliwi, że z nami jest i bardzo je kochamy.

Pomocna dłoń

Jeśli rodzice nie czują, że poradzą sobie z rozmową z dzieckiem mogą przygotować się do niej wspólnie z psychologiem. Często bywa, że niepłodne pary, które skorzystały z leczenia in vitro nie potrafią o tym mówić, ponieważ boją się niezrozumienia i odrzucenia. Tym bardziej trudno jest im przekazać tę informację dziecku. Spotkanie ze specjalistą będzie  szansą przyjrzenia się emocjom, potrzebom i przekonaniom dotyczącym rodziny, która powiększyła się dzięki metodzie in vitro.

Komentarze (0)