Przyczyny, diagnostyka i metody leczenia
Badania PGT (Preimplantation genetics testing) to dla niektórych par niezbędny element diagnostyki w ramach procedury in vitro, a zarazem krok w kierunku zdrowego potomstwa. Badania genetyczne mają na celu zbadanie zarodków pod kątem nieprawidłowości DNA. Dzięki wynikom badań preimplantacyjnych, embriolog jest w stanie określić zarodki o prawidłowym materiale genetycznym. W ten sposób zwiększają się szanse na ciążę oraz na urodzenie zdrowego dziecka.
W odróżnieniu od bezpłodności, która jest stanem trwałym – pary, u których stwierdzono niepłodność, nadal mogą mieć własne dziecko. Na pomoc przychodzą specjalistyczne ośrodki leczenia niepłodności, takie jak kliniki InviMed Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdynia i Katowice. Na pytania o to, jak wygląda pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności, odpowiada doktor Artur Kobielski z InviMed w Katowicach.
Mam na imię Kasia, a mój mąż – Jarek. Ja mam 35 lat, mąż 39. Od 4 miesięcy jesteś rodzicami wspaniałej córeczki Helenki. Postanowiłam opowiedzieć naszą historię związaną z in vitro i walką o upragnione dziecko, aby pokazać, że warto zaufać dobrym lekarzom, nawet wtedy, gdy wydaje się, że już nic nie pomoże. O dziecko staraliśmy się od 2012 roku. Udało się w 2020 – dzięki in vitro.
Szanse na własne biologiczne dziecko maleją z każdym rokiem. Właśnie dlatego, postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie, kiedy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności? Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z dr n. med. Arturem Kobielskim, ginekologiem-położnikiem i lekarzem prowadzącym leczenie par w klinice InviMed w Katowicach.
Specjaliści InviMed na bieżąco monitorują sytuację, komunikaty towarzystw naukowych oraz ekspertów z dziedziny medycyny rozrodu. Jednym z nich jest profesor Carlos Simon, ginekolog-położnik, światowej sławy ekspert z zakresu medycyny rozrodu. Poniżej przedstawiamy jego stanowisko w sprawie COVID-19 w kontekście starań o dziecko i ciąży, zaprezentowane podczas webinaru zorganizowanego przez Fundację Igenomix.
Wytyczne przedstawione przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zapewnienie bezpieczeństwa ciężarnym, jak i noworodkom. Właśnie o bezpieczeństwie rozmawiamy z doktorem Marcinem Trzeciakiem, ginekologiem-położnikiem z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu.
Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) zleciło badanie na temat sposobu finansowania, regulacji prawnych oraz krajowych rejestrów procedur wspomaganego rozrodu w Europie. Badanie miało postać ankiety online, którą wypełnili wszyscy członkowie konsorcjum monitorującego procedury in vitro w Europie (European IVF-monitoring Consortium) oraz reprezentanci krajów, które nie są jeszcze członkami konsorcjum. Ankieta zawierała 55 pytań.
Obciążenia genetyczne, przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników, poronienia czy utrata płodności po leczeniu onkologicznym – przyczyn niepłodności związanych z brakiem żeńskich gamet lub zaburzeniami ich funkcji może być wiele. W praktyce często okazuje się, że możliwość skorzystania z adopcji komórki jajowej od anonimowej dawczyni to dla wielu pacjentów jedyna szansa na dziecko. Kiedy warto rozważyć taką opcję? Jakie czynniki wpływają na powodzenie in vitro w takich przypadkach?
Zimą każdy z przyjemnością zje coś ciepłego i słodkiego… Na myśl przychodzą właściwie same wysokokaloryczne rozkosze. I ok, w kaloriach nie ma nic złego, o ile masz je pod kontrolą, a przy okazji dostarczasz organizmowi ważnych składników odżywczych. Aby pogodzić przyjemne z pożytecznym Adrianna Barczyńska przygotowała przepis na małe co nieco, czyli pieczone cynamonowe jabłko z orzechami i odrobiną miodu pszczelego.
Planujesz ciążę, starasz się o nią, a może już masz potwierdzoną ciążę i spodziewasz się dziecka? W każdej z tych sytuacji warto zabezpieczyć się przed grypą. Dla zarodka, a później płodu – grypa matki może być tragiczna w skutkach. Przeczytaj o zagrożeniach, objawach, leczeniu i profilaktyce grypy. Artykuł przygotował dr n. med. Artur Kobielski, ginekolog-położnik i lekarz prowadzący pary w klinice InviMed w Katowicach.